Premiera już 19 października
„Szabla Polska” – zwiastun

Wraca autorski cykl Bogusława Wołoszańskiego. Bitwa pod Komarowem, gen. Andrei Własow i złamanie szyfru Enigmy będą tematami jesiennych odcinków „Sensacji XX wieku”, które premierowo zobaczą widzowie TVP1 w poniedziałki, od 19 października o godz. 20:25. Każdy z odcinków z udziałem aktorów, m.in.: Jakuba Wesołowskiego, Lesława Żurka, Ireneusza Czopa, Mirosława Baki i Adama Woronowicza.

Jesienią sześć premierowych odcinków popularnej serii dokumentalnej Bogusława Wołoszańskiego „Sensacje XX wieku” zobaczą widzowie TVP1. Koprodukcję Telewizji Polskiej i National Geographic Channel oparto na materiałach archiwalnych TVP i fabularyzowanych inscenizacjach z udziałem aktorów. W nowych odsłonach „Sensacji XX wieku” zagrali m.in.: Jakub Wesołowski, Lesław Żurek, Ireneusz Czop, Michał Czernecki, Mirosław Baka, Adam Woronowicz, Marcin Sztabiński.

W pierwszej kolejności Jedynka pokaże „Szablę polską” – 19 października o godz. 20:25. Odcinek został poświęcony tematowi bitwy pod Komarowem – największej bitwy konnicy w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. (w bitwie udział brało 6 pułków polskich i 20 radzieckich). Ta zrekonstruowana opowieść odsłoni widzom tamten czas heroicznego starcia polskich żołnierzy i kunsztu naszych dowódców (gen. Stanisław Haller), którzy w jednodniowej bitwie przed murami Zamościa potrafili zatrzymać potężnego wroga i rozbić go, ostatecznie przesądzając o wielkim polskim zwycięstwie w wojnie 1920 r.

Tydzień później, 26 października widzowie zobaczą historię dowódcy Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej (ROA), a następnie Sił Zbrojnych Komitetu Wyzwolenia Narodów Rosji podczas II wojny światowej pt. „Generał Własow”. Kim był generał Andrei Własow? Dlaczego ten bohater bitwy pod Moskwą w 1941 r., decydującej dla dalszego biegu wojny, podjął kolaborację z Niemcami? Jak to się stało, że w 1945 r., już po zakończonej wojnie został schwytany przez NKWD?

Z kolei w listopadzie (2, 9, 23 i 30) TVP1 pokaże czteroodcinkowe widowisko pt. „Enigma” o ściśle tajnych kulisach złamania przez polskich kryptologów niemieckiej maszyny szyfrującej. Przed tym wielkim wyzwaniem skapitulowali brytyjscy i francuscy kryptolodzy, uznając, że jest to zadanie niemożliwe do wykonania.